Miray Su 8 Aylık

by - Ocak 16, 2018

Canım kızım ailemizin neşe kaynağı 8. ayını yarın doldurup 9. aya girecek... O sebepten her anına bizzat şahit olduğum bir 8 aylık yazısı yazacağım.

Bizim kız halen dişsiz prenses olma konusunda ısrarlı olsa gerek ki; 8. ayda da dişleri çıkmadı... Neyse geç olsun güç olması diyeceğim ama, güçte oluyor. Çünkü bu ay neredeyse her gece saatte bir kalkıp, yarım saat uyumamak için direndi. Acaba acıktı ki? Diye sık sık emziriyorum. Ama yok emmekte istemiyor. Karnı tok belliki..
Sırtına özellikle omuzlarına masaj yapılmaktan çok hoşlanıyor. Ne zaman huysuzlanıp, mızmızlansa hemen omuzuna masaj yapmaya başladığımda ağlamayı kesip, mayışıyor. (Ama o hali çok tatlı.)

Kızım bu ayda emeklemeyi bayağı ilerletti. Hatta emeklemeyi ilerletmekle kalmayıp, koltuklara tutunarak ayağa kalkıyor. Sonrada yan yan, tutuna tutuna gidiyor. Ellerinden de tutunca adım atarak yürüyor. Ancak çok çabuk yorulduğu için hemen adım atmayı kesip, ayaklarını sürümeye başlıyor.

Miray Su 8 Aylık

8 aylık bebek konsept çekimini gar dolabının karşında ne giymeye karar verememiş, 1 adet Miray Su olarak belirleyip, çektim. Bu konseptli fotoğraf çekimlerinde artık çok zorlanır oldum. Çünkü öyle eskisi gibi bir yere koyduğunda orada kalmıyor. Aksine hemen sen koyar koymaz saniyesinde yuvarlanıp, etrafındaki şeyleri bozup, ağzına almaya başlıyor. O sebepten gar dolap biraz yamuk olmuş. Çünkü gar dolabı kaç kez bozdu; ben kaç kez düzelttim hatırlamıyorum. Hızlı hızlı çekip, güzel bir poz yakalamaya çalışırken. Gar dolabım yamuk olmuş ama haberim yok :) Neyse artık oda nazarı olsun...

Kızım bu ay yine müziklerde ileri geri sallanarak ritim tutmaya devam ediyor. Hatta sallanmak dışında eline ayağından zorla çıkardığı çorabın tekinide alıp, sallıyor. Onun o hallerini sık sık video çekiyoruz. Çünkü biliyoruz ki bu günleri özleyecek, hatta unutacağız. Unutmamak ve özlememek için video çekmeye devam.

Bizim dişsiz prensesin henüz dişleri yok, Ancak ufaktan ufaktan konuşmaya başladı. İlk ''dede dede, mama mama, gel gel, adeee, dada, ede, adiiii'' gibi sesler çıkarak bize karşılık veriyor. Hatta elinden bir şey alındığında yada gitmek istediği bir yere gitmesine izin verilmediğinde hemen 'eğğğ!' diyerek bize kızıyor. Hatta bağırmaya başlıyor.. :)

Yine kapı çaldığında, eğer ayakta ise onu kucağıma alıp, kapıyı açıyorum. Abilerini yada babasını kapıda görürse hemen 'eh, eh, eh' diyerek bağırarak onlara gitmeye çalışıyor. Özellikle babasını görünce ona gözlerinin içi gülerek sağa sola sallanması bir harika. Başta da yazdığım gibi hakikaten kızım evimizin maskotu oldu. Artık bizimle oyunlar oynuyor. Yapbozları tek tek alıp, ona 'al' diyerek uzattığımızda alıyor. Ama ver dediğimizde vermeyip, hemen ağzına alıyor. Bizim dişsiz prenses almayı öğrendi, ama henüz vermeyi öğrenmedi. Yada vermek işine gelmiyor. Biz Efe ile yine onu seslendirmeye devam ediyoruz. Bu gibi durumlarda oyuncağı ver deyince vermemesini ben hemen: ''hayır hepsi benim, hepsi benim'' diyor diyorum. Efe de katıla katıla gülüyor.

Yine kanepe altları, kapı arkaları, sehpa altları gibi nerede tehlikeli yerler varsa oraya giriyor. Çıkamayınca da bas bas bağırıp, çıkmak istiyor. :) Bir yiyecek, yada oyuncak ile ilk karşılaşınca hemen elini uzatıp, almıyor. Önce uzaktan onu biraz izleyip, sonra yavaş yavaş ellerini uzatıp, keşfetmeye çalışıyor. Sonrada eli ile alıp, hemen ağzına alıp, kalite kontrol yapıyor. Her yeni şeyi ağzına bir kez dahi alıp, onu sevip, sevmeyeceğine öyle karar vermesi çok komik.

Karnı acıkınca benim gözlerimiz içine bakarak hemen elinin baş parmağını ağzına alıp, şapur şapur emmeye başlıyor. Anla ki açıkmış. Birde uyku moduna girince de yine baş parmağı emmeyi halen devam ediyor. Kızımda abileri gibi 'emzik emmesin' dedim. Ama bu seferde kızım abilerinden farklı olarak baş parmak emmeyi öğrendi. Umarım ilerleyen aylarda unutur.

Bizde durumlar şimdilik bu şeklide. Haa unutmadan bu ayda Efe abisinin doğum gününü kutladık. Böylece ilk pastanın tadına abisinin pastası ile bakmış oldu. Acaba  onun doğum gününde nasıl bir konsept belirleyip, nasıl bir şey yapsam? Kararsızım. Fikirlerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim...


Bunlarda İlginizi Çekebilir

1 yorum

  1. Maşallah kuzuma 😘evlatlarınla ailenle daha nice güzel günlere inşallah canım benim sevgiler güzel oğlunun da yeni yaşı kutlu olsun rabbim güzel yaşlar güzel ömürler versin inşallah sevgiler😊

    YanıtlaSil