Çalıkuşu Kitap Yorumu

by - Kasım 28, 2017

Yazar: Reşat Nuri Güntekin

Sayfa Sayısı: 541

Yayın Evi: İnkilap

Çalıkuşu Kitap Yorumu

Çalıkuşunu ilk ilkokul 3. sınıftayken okumuştum. O yılda okuduğumda kitaptaki konuya bu kadar hakim değil. Yüzeysel şımarık bir kız çocuğunun hikayesi olarak algılamıştım. Ancak 10 yaşındaki bir kız çocuğuyken de sevmiş ve bu yazarın diğer bir kaç kitabını daha okumuştum.

Usta yazar gerçekten de o kadar güzel kaleme almış ki. 10 yaşında ki kızda 20 yaşında hatta 30-50 ve 60 yaşındaki yetişkinde okuyunca,  kitaptan zevk alarak okur. Ancak kitapta aldığı tat ve lezzet çok farklı oluyor. 10 ve 30 yaş arasındaki fark gerçekten de çok farklıydı.

Hatta bir ara kaç senesinde hatırlamıyorum; ancak TRT 1 de yayınlanan Aydan Şener'in canlandırdığı Çalıkuşu dizisi vardı. Sonra yakın zamanda çok kısa sürse de Fahriye Evcen ve Burak Özçivit in canlandırdığı dizisi vardı. Sanırım en son yayınlanan Fahriye'nin canlandırdığı dizi daha çok hafızamda kalmış olsa gerek ki; Bu okuduğum Çalıkuşu romanında Feride karakterini okurken gözümün önüne Fahriye Evcen, Kamran karakterinde ise Burak Özçivit geldi. Halbuki kitaptaki kamran sarışın ve renkli gözlü olarak tasvirleniyordu....

Çalıkuşu Kitabının konusu


Kitabın baş karakteri olan Feride yani namı değer Çalıkuşu; Küçük bir çocukken annesini kaybeder. Bunun üzerine asker olan babası ile farklı şehirlerde dolaşır. Küçük yaşta annesiz kalmanın vede devamlı dört bir yanı askerlerle dolu olan ortamlarda yetişmenin sebebi ile hırçın bir çocuk olmuş. Babası bu durumdan rahatsız olup, düzgün bir hayatı olsun diye anneannesinin yanına bırakır. Ona bakan anneannesin de ölmesi üzerine babası başka kimseye yük olmasın diye yatılı bir Fransız mektebine yazdırır. Tatillerde teyzesinin yanında olan Feride, teyze oğlu Kamran ile sürekli çatışır. Ancak bu Kamran'a olan hırçınlığının ona olan aşkı olduğunu ilk başta kendine dahi itiraf edemez.

Yarı çocuksu, yarı şımarık hallerinden Kamran da çok etkilenir. Oda aynı şekilde Feride'ye aşık...
İki aşık en sonunda okulun bitmesine 1 sene kala nişanlanırlar...
Teyzeleri düğün hazırlığı yaparken ansızın gelen davetsiz misafir sayesinde öğrenir ki: Nişanlısı Kamran onu sarı çiçek adını taktığı bir kadınla aldatmış. Bunun üzerine konaktan hiç kimseye haber vermeden valizini alıp, çıkar..

Bu verdiği ani karar neticesinde Anadolu'nun ücra köşelerinde muallimlik yapar. Oralarda yokluk ve sefalet içinde tek başına muallimlik yaparken. Anadolu insanın yalnız başına genç ve güzel bir kızın yaşamasına verdiği tepkiler. Ve her şehirde ona İpek böceği, Gülbeşeker gibi farklı lakaplar takılmış olmasına kadar bir sürü ani ve serüven yaşar. Anadoluda muallimlik yaparken sizlerde onunla birlikte o dönemin şart ve zorluklarını iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Aşkı, sevgiyi, öfkeyi, ızdırabı ve dönemin insan özelliklerini detaylı ve sıkmadan anlatan kitap içine sizi aldığı gibi bırakmıyor. Muhteşem, beni duygudan duyguya sürükleyen bir kitaptı ve hala okumamış olanlara tavsiye ederim , mutlaka okuyun.

Bunlarda İlginizi Çekebilir

9 yorum

 1. En bi sevdiğim kaç kere okuduğumu hatırlamam:)

  YanıtlaSil
 2. Aslında ben de tekrar okusam hiç fena olmayacak. En az 20 yıl oldu heralde okuyalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o zaman bence hemen oku. Çünkü bu kitap 20 li yaşlarda 30 lu yaşlarda aldığın hassı 30 lu ve 40 li yaşlarda aldığın hastan daha farklı. Ve bence daha etkileyici. Herne kadar sonunu biliyor olsanda...

   Sil
 3. NE ZAMAN EN SON OKUDUM HATIRLAMIYORUM AMA İNANILMAZ GÜZEL DOKUNAKLI...BU ARALAR KIZIMIN ÖDEVİNDEN DOLAYI AYNI YAZARIN ACIMAK ROMANINA GÖZ ATTIM SİZE DE TAVSİYE EDERİM KİŞİLER İNANILMAZ TANIDIK GELECEK HEPSİNDEN BOLCA VAR ÇEVREMİZDE ...HALA GEÇERLİ BİR HİKAYE HİÇ PİŞMAN OLMAZSINIZ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Reşat Nuri Güntekin'i tüm romanları zaten eskimeyen her yıl okunduğunda seni içine çeken bir roman olduğu için; kesinlikle öyledir. Acımak romanını okumadım. Ancak sizden başka bir kişiden daha bu romanı okumamı önermişlerdi. O sebepten bu roman aklımda okunacak kitaplarım bitsin. Hemen o romanı da okuyacağım inşallah...

   Sil
  2. Fesatlığın dibi bu kadar olurmu dersiniz acımayıda biraz abartmamayı öğretiyor..

   Sil
  3. İnşallah biran önce okumak nasip olur :) Sizede iyi okumalar...

   Sil
 4. Kavak yelleri tavsiye ederim ben de sana

  YanıtlaSil